בעיות אפשריות בתהליך גירושין

 
בדיוק כפי שנישואין הינם מיסוד פורמלי של חיי בני הזוג, כך גירושין מהווים את הסיום הפורמלי שלהם. מדובר בתהליך לא פשוט, שכולל היבטים רבים של פירוק התא המשפחתי בנוסף לעוצמות הרגשיות העצומות הנגרמות כתוצאה מכך. מסיבה זו עלולות לצוץ לא מעט בעיות אפשריות בדרך אל הגט המיוחל, וכאן נעלה את הנפוצות שבהן.
 

סירוב לתת גט

 
נהוג לחשוב כי ההחלטה להיפרד נעשית על ידי שני בני הזוג, אך מה עושים כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש והשני לא? מקרים שכאלו עשויים להתרחש על רקע אידיאולוגי של אחד מבני הזוג או כאשר הצד שמסרב להתגרש משתמש ב"נשק" זה על מנת להשיג כמה שיותר (נכסים, ממון) לפני הגירושין בפועל או כאשר אחד מבני הזוג באמת ובתמים לא מוכן להשלים עם תהליך הפרידה והגירושין .

מאחר שטקס הגירושין של יהודים בישראל מבוצע אך ורק בבית הדין הרבני ולו הסמכות הבלעדית לכך ללא כל קשר עם נישואיהם היו בטקס דתי או אזרחי הרי שהיעדרותו של הצד הסרבן ממעמד זה מעכבת את הגירושין גם אם ההסכם אושר בבית המשפט או בדיון המקדים בבית הדין הרבני.

הדרך להימנע מכך או לפחות להקל על התהליך, טמונה בפנייה אל עורך דין לגירושין מקצועי מנוסה, שהוא אף טוען רבני לפי הכשרתו. רק איש מקצוע הבקיא הן בדין האזרחי והן בדין הדתי ומנוסה מאוד במצבים של סרבנות גט, ידע לקבוע את הטקטיקה הנכונה ביותר להוכחת עילת הגירושין (עקרות, בגידה, סירוב קיום יחסי אישות ועוד) ובכך לייעל את הפעלת הסנקציות השונות על הסרבן ולזירוז הגט.
 

בעיות בקביעת גובה מזונות הילדים

 
גובה מזונות הילדים מהווה פקטור חשוב וארוך טווח בכל הסכם שהוא, ולו השפעה עצומה על המשך חייהם בנפרד של שני בני הזוג. קונפליקטים על גובה המזונות יכולים לבוא על פתרונם באמצעות מגשר או עורך דין מקצועי לגירושין, או באמצעות הליך משפטי שבסופו פסק דין של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה לפי העניין. הקו המנחה את השופטים בעיקרון הוא רווחת הילדים ושמירה על רמת חיים סבירה מבלי לפגוע פגיעה קשה מדי באב והכל איזון בין צרכי הילדים ההכרחיים מול כושר ההשתכרות הפוטנציאלי של האב.

יש לציין כי בעוד שכעיקרון קיים סכום מינימום השמור למזונות עבור כל ילד, הרי שהקווים אינם מתוחמים באופן מדוייק וניתן בהחלט להגיע לפשרה או לדיון בבית המשפט לגבי ההפרשים שיתווספו לסך המינימום וכוללים הוצאות מדור, חינוך, הוצאות רפואיות וכו'. יודגש בגילאים מסויימים בא לידי ביטוי גם השתכרותה של האם ברמה מסויימת לצד חובתו של האב למזונות ילדיו והדבר משתנה בהתאם לגילאי הילדים ולפי העניין.
 
בעיות אפשריות בתהליך גירושין
 

אלימות כלכלית והסתרת נכסים

 
במקרים רבים נוצר מצב שאחד מבני הזוג אינו מודע לסך כל הנכסים וההון העצמי המשותף, בעיקר זה הרשום רק על שמו של הצד השני, אך הנחשב לפי חוק כרכוש משותף,. כתוצאה מכך, כאשר סוגיית הגירושין עולה ביניהם, עשוי הצד ששולט על ההון והנכסים להסתיר אותם, או להבריח אותם החוצה מהקופה המשפחתית, כך שלמרות "חוק איזון המשאבים" לא יתבצע איזון כלכלי אמיתי בין בני הזוג.

לכן, חשוב מאוד כבר בתחילתו של תהליך הגירושין, ואף קודם לכן, לפנות באמצעות עורך דין מקצועי ובעל ניסיון אל בית המשפט, להטיל עיקולים, צווי מניעה ולבקש מתן צו לגילוי נכסים מסמכים וחשבונות. במקרים מסויימים מומלץ אף להיעזר בשירותי חקירות ובילוש פרטיים על מנת לקבל את התמונה הכוללת של הנכסים וההון המשותף.
 

משמורת והסדרי ראייה

 
בעבר היה נהוג כי לאחר הגירושין הילדים נשארים בחזקת אמם, אף כיום החוק קובע כי לגבי ילדים שעד גיל 6 שנים חלה "חזקת הגיל הרך" שישארו במשמורת האם . בשנים האחרונות הולך ונוצר תהליך שיוויוני שבו האבות נמצאים בתמונה הרבה יותר בענייני גידול הילדים, מעוניינים לראותם זמן רב יותר במהלך השבוע ולהגדיל את מעורבותם ויש מגמה לכרסם בחזקת הגיל הרך. למרות המלצות של וועדות מקצועיות בדבר הכנסת לא שינתה עדיין את החוק הקובע את "חזקת הגיל הרך" ורק בימים האחרונים ממש נכשלה הממשלה להעביר תיקון שכזה לחוק, בכנסת .

לעתים נוצרות מחלוקות רבות סביב נושא זה כגון סירוב האם למשמורת משותפת, בעיות מרחק בין בני הזוג שמפריעים לקיום הסדרי הראייה, ניכור הורי ועוד. לעיתים עשוי אחד הצדדים לטעון לאי-כשירות של בן הזוג לדאוג למשמורתם של הילדים ולפעול בהתאם. גם במקרה זה, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין לגירושין מקצועי ומנוסה על מנת לקבוע את האסטרטגיה הטובה ביותר בכל קונפליקט שכזה, למען הילדים ועתידם.
בעיות נוספות שעלולות לצוץ בתהליך גירושין הן לדוגמא ענייני כתובה,אלימות במשפחה, גירושין של ידועים בציבור גירושין של בני זוג הנשואים אזרחית ועודועוד.
 

ייצוג משפטי וייעוץ

 
משרד עו"ד, טוען רבני ונוטריון משה פרדס מתמחה מזה שנים רבות בדיני המשפחה ומאחוריו כ- 25 שנות ייצוג בבתי הדין הרבניים וכ- 20 שנות ייצוג בבתי המשפט האזרחיים. משרדנו ישמח להעניק לכם את השירות המשפטי האיכותי ביותר במכלול התהליך של הגירושין ודיני המשפחה, על מנת שתקבלו את הייצוג והמידע המשפטי והמקצועי ביותר המותאם למקרה הספציפי שלכם. נעשה כל מאמץ כי תהיה זו חוויה קצרה וכמה שפחות קשה עבורכם כך שבסופה תוכלו להתחיל בחיים חדשים.

לקבלת ייעוץ מקצועי מקיף ופרטים נוספים צרו עמנו קשר 077-7784688
ונשמח לעמוד לשירותכם ככל שיידרש.