גירושין בהסכמה

 

מספר תיקי הגירושין עולה בישראל מדי שנה באופן חד למדי. בין ההשלכות של צעד שכזה על כל בני המשפחה, ניתן למנות גם את הקרע שהסכסוך מעצים וכן הכבדה כלכלית משמעותית על כל אחד מהצדדים. גירושין בהסכמה הינם גירושין אשר "נחתמים" בהסכם משפטי תוך הסדרת כל המחלוקות מראש. כך ניתן להימנע מלהיגרר למאבקים משפטיים מייגעים המוכרעים בסופו של דבר באופן חד צדדי על ידי בתי המשפט.

למאבקים אלו מתלווה לא אחת עוגמת נפש והעצמת הסכסוך גם על גבם של הילדים ועל כן יש לעשות כל שניתן על מנת להימנע מכך, או במילים אחרות: לסיים יפה את היחסים.

 
 
 

להתגרש באופן מושכל

 

גירושין פירושם פירוק התא המשפחתי ועל כן הם מחייבים הסדרת נושאים שונים מבחינה משפטית; הסדרי הראייה וסוג המשמורת על הילדים, חלוקת הנכסים וההון הקיים והעתידי של בני הזוג. ההתעסקות בנושאים רגישים אלו לצד הכעסים שחש כל אחד מבני הזוג כלפי השני עשויים "לפוצץ" את ההידברות ולגרור את הצדדים למאבק משפטי בבתי משפט ובתי דין רבניים.

גירושין בהסכמה נועדו להביא את שני בני הזוג אל בית המשפט אך ורק לאחר שההחלטות כבר התקבלו בהסכמה מראש וכל שנדרש הוא רק החתימה המשפטית הסופית. על מנת לעשות כן, שני בני הזוג יכולים להסתייע בעורך דין משותף שיעזור בבניית וניסוח הסכם הגירושין, או לחילופין: כל צד יכול להסתייע בעורך דין משלו או לפנות למגשר. מאחר וכל התהליך מבוצע בהסכמה ובהידברות, הרי שהסיכוי לאי שביעות רצון מההסכם לאחר הגירושין קטן משמעותית.

 
גירושין בהסכמה
 

מדוע חשוב להסתייע בעורך דין לאורך התהליך?

 

הסתייעות בעורך דין לצורך ניסוח הסכם הגירושין זו לא רק המלצה זו חובה בהתחשב במורכבות המשפטית הרבה של העניין. חלוקת הרכוש תתבצע טוב יותר לאחר מתן ייעוץ מקצועי מעורך דין מנוסה. כנ"ל לגבי עניין המשמורת על הילדים והסדרי הראייה, גם במקרים בהם מעוניינים ההורים במשמורת משותפת. עורך הדין יכול להסב את תשומת לב המתגרשים לסעיפים שונים הקשורים בהסכם המזונות, כך שאף אחד מבני הזוג לא יוכל לטעון בעתיד כי אין תיעוד לסעיף זה או אחר.

גירושין בהסכמה הכוללים ליווי מקצועי ומקיף הם האופציה הטובה ביותר עבור אלו המעוניינים בהליך גירושים מהיר ופשוט יחסית. בנוסף, לעיתים רבות מה שמתחיל כניסיון של "רצון טוב" לקיים את תהליך הגירושין בהסכמה הופך להתנגשות בין שני הצדדים ולסכסוך של ממש, המחייב התערבות של גורמים משפטיים. מסיבה זו כדאי להסתייע בעורכי דין נפרדים עבור כל אחד מהצדדים ולקחת בחשבון לכל אורך הדרך כי ייתכן שתיתקלו באי אלו הסכמות, חרטות או התנגדויות עימן תיאלצו להתמודד.

יש לקבל ייעוץ משפטי מעו"ד ותיק מקצועי ומנוסה ועדיף כי יתמחה הן בערכאה המשפטית האזרחית והן זו הרבנית. עו"ד שאינו מתמחה בדיני משפחה ובעל נסיון מוכח של שנים לא יידע לתת את הייעוץ המשפטי הנכון בעניין זה.

 

גירושין בהסכמה - סעיפים חשובים נוספים בהסכם

 
עורך דין גירושין מקצועי יוודא כי תהליך פירוק התא המשפחתי על כל השלכותיו המשפטיות המורכבות יבוצע בהסכמה ובאופן נכון משפטית תוך ראיית העתיד על כל המורכבות שבו, וידאג לכך שלא יושמטו סעיפים חשובים בהסכם. יש לקחת בחשבון כי לצד הטיפול במזונות, הסדרי הראייה, ענייני המגורים וחלוקת ההון והנכסים, גם כאשר מתגרשים בהסכמה יש לכלול במסמך הגירושין סעיפים נוספים. אלו סעיפים "תיאורטיים", כגון: מה עושים במידה ואחד הצדדים העלים נכסים.

במקרים מסוימים ידרוש צד אחד או שני הצדדים גם יחד לנסח הסכם צוואה בזמן הליך הגירושין - נושא אשר גם עליו יש לתת את הדעת ולאשר את קבילותו מבחינה משפטית. התהליך אף מאפשר לבני הזוג לנסח הסכם המקובל על שני הצדדים, שיאפשר להם להימנע מפנייה לעורך דין בהמשך.

עם כ- 20 שנות ניסיון כעורך דין וטוען רבני בתחומי עיסוק מגוונים, משרד עורכי הדין משה פרדס יסייע לכם לממש את הפוטנציאל הטמון בהליך גירושין בהסכמה. הליווי האישי הצמוד, הזמינות והתחומים הרבים בהם מתמחים עורכי הדין העובדים במשרד, הם אלו המובילים אותנו להצלחה. יחד נשיג את התוצאות האופטימליות!