מסורבות גט בישראל

 
סרבנות גט היא ההגדרה למצב שבו גבר או אישה הנשואים על פי ההלכה מסרבים לתת גט לבן או לבת זוגם, למרות שאלה מעוניינים להתגרש.
 
הסיבות לסרבנות גט הן בדרך כלל אחת או יותר מהבאות:

  • סחטנות גט – כשהגבר או האישה מעוניינים לקבל יותר כסף ו/או רכוש ממה שבן או בת הזוג מסכימים לתת. במקרים אלה מעכבים את מתן הגט כאמצעי לחץ על הצד השני להסכים לתנאים הרצויים על ידי הסרבן/ית. במקרים אחרים של סחטנות, הצד המסרב מעוניין בשינוי של הסדרי הראייה של הילדים, ומשתמש בסרבנות על מנת שיטו את הכף לצד שלו.
  • קנאה – הרבה פעמים גבר או אישה מסרבים לתת גט לבן או לבת זוגם משום שהם לא יכולים לשאת את המחשבה שהם יהיו עם מישהו אחר מלבדם. על פי ההלכה, נשים מסורבות גט בישראל אשר מקיימות יחסי מין עם גבר אחר כל עוד הן עדיין נשואות על הנייר – גורמות לכך שהיא ובן זוגה החדש יוגדרו כנואפים, וחל עליהם איסור גמור להינשא גם לאחר סיום הנישואין. מעבר לכך – אם לאישה נולד ילד כתוצאה מקיום יחסי אישות עם גבר שאינו בעלה – הילד ייחשב כממזר ויוטלו עליו הגבלות בענייני נישואין. לעומת זאת, לגבר מותר לקיים יחסי אישות עם אישה שאיננה אשתו – גם אם הוא עדיין נשוי.

  • נקמנות – אם גבר או אישה רוצים לנקום בבני הזוג שלהם בגין יחס לא טוב שקיבלו מהם או מכל סיבה אחרת, סרבנות גט יכולה להיות עבורם הדרך לכך.
 

עמדת ההלכה בנוגע לסרבנות גט

 
למרות שההלכה מאוד תומכת בפסוק "ודבק באשתו והיו לבשר אחד" ושעל פיה בנו זוג חייבים לעשות את הכל על מנת להשכין שלום בית, אולם היא אינה מתירה סרבנות גט. יש כמה וכמה דברים שההלכה מתירה לעשות למי שמסרב גט, ביניהם הגדלת מזונות, ביטול מזונות, הרחקה מהקהילה וביטול קבלת קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי.

יש גם סנקציות אזרחיות שניתן להטיל על סרבני גט, ביניהן ביטול רישיון נהיגה, עיכוב יציאה מהארץ, מניעה מלהיבחר למשרה מסוימת ועוד.

 
מסורבות גט
 
ברוב המקרים בסופו של דבר סרבני הגט מתרצים או נאלצים להתרצות ולבטל את הסירוב, אולם הרבה נשים מסורבות גט נשארות עגונות במשך שנים רבות. מבחינת מספרים – כיום יש בין 150 – 200 נשים מסורבות גט בישראל, אולם אם סופרים את כל הנשים שהיו אי פעם מסורבות גט – מגיעים לאלפים.
 
במקרים של סירוב גט יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, לקבל ממנו ייעוץ משפטי ולבצע את ההליכים הנדרשים על מנת לחייב את סרבן הגט להתיר את סירובו.