אחזקת ילדים

 
לייעוץ והכוונה בנושא אחזקת ילדים - פנו אלינו 02-6222943
משרד עורכי דין ונוטריון משה פרדס
 
 
 
משמורת ילדים לאחר גירושין - במצב בו זוג עם ילדים מגיע להחלטה לסיים את הדרך המשותפת, השאלה המרכזית היא בעצם אחזקת הילדים. לעניין זה יש כמה היבטים: דאגה לצרכים החומריים והנפשיים של הילדים, החל משיחה בערב ועד לטיפול בשעת מחלה. היבט חשוב לא פחות הוא פרנסתם. מטבע הדברים, עיקר הדאגה הנפשית והפיזית נופלת על ההורה המשמורן (בדרך כלל האם) ואילו אחזקת ילדים בהיבט הכלכלי נופלת על ההורה הלא משמורן (בדרך כלל האב).
 
אחזקת ילדים
 

ההלכה היהודית ואחזקת ילדים

 
ההלכה היהודית קובעת כי פרנסת הילד נופלת באופן מלא על כתפי האב. מסורת זו מיושמת בבתי הדין הרבניים כמו גם בבתי הדין לענייני משפחה, זאת בדמות של סכום מינימום שחייב האב לשלם לגרושתו בגין אחזקת הילדים. חשוב לשים לב כי סכום המינימום נקבע בלא שום קשר להכנסת האב, אך במידה ומדובר באדם בעל אמצעים המרוויח משכורות יפות, הוא צפוי לשלם סכומים משמעותיים יותר.

למעשה אחזקת הילדים זה אימתם של הגברים המתגרשים משום שבמקרים רבים זהו הגורם המעכב את הגברים בהמשך דרכם. בשל דמי המזונות הם נמצאים כל הזמן בחובות. יחד עם זאת, לא מדובר כאן בצרה שאין דרך חילוץ ממנה. עו"ד גירושין טוב יסייע להפחית את דמי המזונות לרמות סבירות שיאפשרו לשני חלקי המשפחה להמשיך ולהתקיים.
 

האישה והטיפול בילדים

 

הבה לא נשכח גם את האישה ואת הנטל המוטל עליה אחרי הגירושין. שלא כמו במשפחה רגילה, במשפחה חד הורית כל הדאגה לילדים נופלת על האם, והמשמעות היא שהיכולת שלה לצאת ולעבוד מצטמצמת בצורה משמעותית ביותר. מכאן שדמי אחזקת ילדים מופקדים על הגרוש לא במקרה. ללא הסיוע הכלכלי הזה, תתקשה האישה לפרנס את עצמה ואת ילדיה. מכאן שיש שני צדדים למטבע, וכמו שהגברים מחויבים בתשלומים גבוהים במיוחד, כך במקרים אחרים האישה נאלצת להסתמך על סכומים מצחיקים לפרנסת ילדיה.

 

מה מנחה את השופטים במשפטי גירושין?

 
במשפטי גירושין בהם מדובר על משפחות עם ילדים, העיקרון המנחה את השופטים הוא "טובת הילדים". המטרה היא לאפשר לילדים לחיות באותה רמת חיים שבה חיו לפני פרידת הוריהם, במובן זה השאיפה היא להשאירם קרוב לסביבת המגורים ולמוסדות הלימוד שלהם. ככל הניתן גם לא פוגעים בחוגים שלהם. מסיבה זו דמי אחזקת ילדים זה גורם המשתנה ממקרה למקרה ולא ניתן למתוח קו משווה בין כולם.
 

אחזקת ילדים בעידן השוויון

 

יש לזכור כי אנו חיים בתקופה בה הנשים שואפות לשוויון עם הגברים. אכן, אנו רואים כי האבות מעורבים יותר בגידול הילדים מבעבר, ולכן מעבר הילד למשמורת ראשית של האם כבר איננו טריוויאלי ומובן מאליו. למרות שנשמעים לא מעט קולות לתת לגברים זכויות שוות על ילדיהם כמו לנשים, עדיין המגמה הברורה היא שהמשמורת נופלת על האם ועלות אחזקת הילדים על האב. עם זאת, יכול מאוד להיות שבקרוב נראה שינויים גם בתחום זה.