היתר נישואין

 

משרד עורכי דין - משה פרדס
עורך דין וטוען רבני 02-6222943

 

חוקים בישראל

 
על פי החוק בישראל, הסמכות לקיום טקסי נישואין יהודיים היא הרבנות הראשית לישראל, כאשר הסמכות השופטת בכל הקשור לנישואין ולגירושין של בני זוג יהודיים בישראל הינה בתי המשפט הרבניים. חוק זה קובע, כי בישראל חייבים הנישואין להיערך על פי דין תורה, וטקסים שלא מתקיימים על פי דין זה – אינם מוכרים כרשמיים. לחוק יש סעיפים שונים הקובעים אלו טקסי נישואין מוכרים בישראל ואלו לא, ורישום הנישואין המאושרים נעשה אך ורק על ידי רב אשר אושר לכך על ידי רשם הנישואין באזור בו מתקיים הטקס.

על פי החוק יש היתר נישואין החל מגיל 17 שנים, כאשר עלם או עלמה בני פחות מ-17 שנים צריכים להביא היתר נישואין מיוחד מבית הדין או מערכאה שיפוטית מקבילה. מי שנישא לקטינה מתחת לגיל 17, מי שנישאת לקטין מתחת לגיל 17, מי שמשיא את בתו או את בנו הקטינים ומי שעורך טקס נישואין לקטינים – עובר עבירה פלילית וצפוי לשנתיים מאסר.
 
למרות זאת, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, ולכן:

  • נישואי נערה קטינה– מותרים אם הרתה לאיש אשר לו היא רוצה להינשא.
  • נישואי נער קטין– מותרים אם האישה שהוא רוצה לשאת הרתה לו או ילדה לו ילד/ה.
  • נישואי קטין או קטינה בני 16 – מותרים אם בית המשפט מצא לנכון שיש כאן מקרה המצדיק מתן היתר נישואין.

על מנת לקבל היתר נישואין חריג שכזה, בית הדין צריך לפנות אל פקיד הסעד בבקשה להכנת תסקיר על כל אחד מבני הזוג, ועל הורי הנערה להגיש תצהיר בו הם מעידים על הסכמתם לנישואין. חשוב לציין, כי מפאת העובדה שהחוק אינו נוקשה ואינו קובע באופן מדויק באלו מקרים תותר קבלת היתר נישואין ובאלו לא, בית הדין נוטה לאשר את רוב הבקשות.
 
היתר נישואין
 

טוען רבני לשירותכם

 
משרד עורכי דין ונוטריון משה פרדס לשירותכם

עורך דין, טוען רבני ונוטריון משה פרדס מתמחה בתחומי המעמד האישי בכלל ובתחום של היתר נישואין בפרט, וישמח ללוות אתכם לאורך כל הדרך כדי לקבל היתר כזה.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ חייגו עכשיו 6222943 - 02