טוען רבני

 

הייצוג שלך בהליך גירושין

בני זוג יהודים בישראל יכולים להתגרש בהסכמה בלבד. פעמים רבות שאלת הגירושין ושאלות נלוות להליך (משמורת, מזונות חלוקת רכוש) מוכרעות בין כותלי בית המשפט. הדיון בעניינים אלה עשוי להתקיים בבית דין רבני, בו בשונה מבית משפט לענייני משפחה יכול לייצג אותך לא רק עורך דין אלא גם טוען רבני. מה זה טוען רבני ומה הם ההבדלים בינו לבין עורך דין?
 
 
 

מה זה טוען רבני?

 
טוען רבני הוא אדם המוסמך על ידי בית הדין הרבני הגדול בירושלים בהתאם לחוק לשמש כמייצג בהליכים בבתי הדין הרבניים לאחר שעמד בבחינות שעיקרן ענייני הלכה ופסיקה בבית דין רבני. ניתן להגדירו גם כעורך דין המייצג צד כלשהו בבית דין רבני. טוען רבני עוסק בתחומים הבאים: גירושין (וכל העניינים הקשורים בגירושין כמו: החזקת ילדים, מזונות, חלוקת רכוש, יעוץ משפחתי, גישור), גיור ובתחומים שונים נוספים כמו צוואות וירושות כאשר כל העניין מתנהל מול בית הדין הרבני.
 
טוען רבני הוא מעין עו"ד מומחה להלכה וסדרי דין בבית דין רבני שמוסמך לייצג צדדים לדיון רק בבתי דין רבניים. הוא עובר הכשרה מסוימת ויש בידיו ידע, כלים ומיומנויות המאפשרים לו לייצג אותך בבית דין רבני במסגרת דיונים במגוון נושאים, לרבות גירושים, צוואות וירושות, גיור ועוד.

המצב המשפטי במדינת ישראל מעניק סמכויות בלעדיות לבתי הדין הרבניים לדון ולפסוק בנישואין וגירושין של יהודים בישראל ובנוסף לכך הוא מעניק סמכות מקבילה לבתי הדין הרבניים לדון ולפסוק ברכוש בני הזוג, במשמורת ילדים בהסדרי ראיה ובמזונות אישה וילדים.תעודה זו של טוען רבני גירושין בנוסף לתעודת עורך דין משמשת כלי מקצועי חשוב בידי עורך דין בענייני משפחה.

עורך דין משה פרדס משמש גם כעורך דין, נוטריון וגם כטוען רבני המתמחה בדיני הלכה וברזי הפסיקה בבתי הדין הרבניים בישראל. עו"ד פרדס בקי היטב בהליכים בבתי הדין הרבניים ובעל ניסיון רב בייצוג לקוחותיו בבתי הדין הרבניים. עורך דין פרדס רגיש לענייני לקוחותיו הנמצאים לעיתים במערבולות רגשיות. גירושין אינם דבר קל לאף אחד מהצדדים המעורבים ובמיוחד כאשר יש לבני הזוג ילדים.

 
עורך דין וטוען רבני
 

שימוש בטוען רבני לפתירת סוגיות רגישות

 
צוואות וירושות אף הן עניין רגיש ולעיתים רבות ישנן מחלוקות קשות בין הצדדים המעורבים. החוק מעניק סמכות לבתי הדין הרבניים לדון בענייני ירושה אם כל הצדדים הנוגעים בדבר הביעו הסכמתם לסמכותו של ביה"ד הרבני. לפיכך יש חשיבות לכך שעו"ד המייצג בבית הדין הרבני יהיה מוסמך גם כטוען רבני. עורך דין משה פרדס מקדם את ענייני לקוחותיו בצורה הטובה ביותר בענייני גירושין, ירושה או כל עניין אחר המצריך התערבות של בית דין רבני.
 

סמכויותיו של טוען רבני

 
הסמכות וההרשאה לייצג צד בסוגיות שונות הנידנות בבית הדין הרבני, בית הדין הרבני מטפל במגוון תחומים:
 
 
 • גירושין
 • מזונות
 • החזקת ילדים
 • חלוקת רכוש
 • סידורי גט
 • נישואין
 • אישור נישואין
 • היתר נישואין
 • שלום בית
 • ירושות וצוואות

 
 
 
 • צווי ירושה
 • בקשות לקיום צוואה
 • הקדשות (אדם המבקש להקדיש נכסיו למטרות צדקה).
 • כשרות יוחסין (הכרת אבהות)
 • חליצה
 • גיור
 • צווים זמניים כגון צווי עיכוב יציאה מהארץ צווי מניעה ועיקולים שונים

 
 
 
 

מהם ההבדלים בין טוען רבני לעורך דין?

 
כדי להבין את ההבדלים בין שני תחומי המומחיות הללו יש לגעת קודם דווקא בנקודות הדמיון:

1. שניהם מוסמכים לייצג אדם בבית דין רבני.
2. שניהם חבים כלפיך חובת סודיות: עורכי דין חבים כלפי לקוחותיהם חובות רבים. בולטת במיוחד חובת האתיקה והסודיות. בתחום זה יש השקה בין טוענים רבניים ועורכי דין - כללי האתיקה החלים על הטוענים הרבניים הם בדיוק אותם הכללים שחלים על עורכי הדין.
אחרי שהבנו את הדמיון, נפנה להביט על השוני-

1. מבחינת הכשרה: ההכשרה של עורך דין שונה לחלוטין מהכשרתו של טוען רבני. עוורך דין הוא בוגר לימודים אקדמיים במוסד מוכר בארץ, עובר התמחות ועליו לעמוד בבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. הסמכתו של טוען רבני שונה לחלוטין - עליו לעמוד בכמה תנאים (מעל לגיל 18, סיים 4 שנות לימוד בישיבה) בטרם יעבור הכשרה של טוען רבני הכוללת קורס בן 300 שעות במוסד המוכר על ידי הרבנות הראשית (למשל, מכון לנדר). בתום ההכשרה יקבל המועמד הרשאה לייצג בבית דין רבני רק לאחר שיעבור בהצלחה את בחינות הסמכה הכוללות בחינה בכתב ובחינה בעל פה.

2. מבחינת גבולות העיסוק: עורך דין יכול לייצג הן בבית משפט לענייני משפחה והן בבית דין רבני ואילו טוען רבני, על אף שבמסגרת הכשרתו הוא למד את דיני המשפחה האזרחיים והוא שולט היטב בהיבט האזרחי של הגירושים, מוגבל רק לייצוג בבית הדין הדתי ולא מחוץ לכתליו.

3. מבחינת השליטה בהלכה: כאשר דיון מורכב מתנהל בבית דין רבני אשר מחיל את הדין העברי יש לא פעם יתרון בולט לטוען רבני שהינו לרוב מומחה ושולט יותר בדקויות של ההלכה היהודית. זה לא תמיד נכון ולא בהכרח מחייב שכירת שירותיו של טוען רבני והעדפתו על פני עורך דין, אך בהחלט כדאי לדעת שהכשרה של טוען רבני תורמת מאד לייצוג בבתי דין רבניים הודות לשליטתו והיכרותו של הטוען את הפסיקה וההלכה העבריות והודות ההיכרות שלו את הפרוצדורות המיוחדות לבית-דין רבני וכן היכרותו האישית את בית-הדין ויושביו.

4. מבחינת ההסמכות: טוען רבני יכול לתת לא מעט שירותים שעורך דין איננו יכול לספק. כך, בין היתר, מוסמך טוען רבני לתת חוות דעת הלכתית בנושאים שונים, הוא בעל ניסיון בייצוג בתהליכים של גיור ו/או הוכחת יהדות והוא בעל ידע ומיומנויות לייצוג בפרשיות ממוניות מורכבות.

לסיכום, ישנם לא מעט הבדלים בין טוען רבני לעורך דין ושכירת שירותיהם של כל אחד מבעלי המקצוע נושאת עמה יתרונות מובהקים. נראה כי המסקנה המתבקשת היא שישנה עדיפות ברורה לשכור את שירותיו של עורך דין שהוא גם טוען רבני – בעל מקצוע מיומן עם הכשרות בשני התחומים, הן הדתי הלכתי והן המשפטי האזרחי.
 

טוען רבני ירושלים

 
לקבלת ייעוץ מקצועי של טוען רבני גירושין - חייגו אלינו 077-7784688
או השאירו פרטים באתר - משה פרדס טוען רבני ירושלים