מאמרים

 
 
 
גירושין בהסכמה
 
 

גירושין בהסכמה

 
מספר תיקי הגירושין עולה בישראל מדי שנה באופן חד למדי. בין ההשלכות של צעד שכזה על כל בני המשפחה, ניתן למנות גם את הקרע שהסכסוך מעצים וכן הכבדה כלכלית משמעותית על כל אחד מהצדדים.
 
 
 
 
 
הבדלים בין עורך דין לטוען רבני
 

הבדלים בין עורך דין לטוען רבני

 
בני זוג יהודים בישראל יכולים להתגרש בהסכמה בלבד. פעמים רבות שאלת הגירושין ושאלות נלוות להליך (משמורת, מזונות חלוקת רכוש) מוכרעות בין כותלי בית המשפט...
 
 
 
 
בקשה לקיום צוואה
 
 

בקשה לקיום צוואה

 
כאשר אדם נפטר וקרובי משפחתו מעוניינים לממש צוואה שהותיר אחריו, עליהם להגיש בקשה לקיום צוואה. מהי בקשה לקיום צוואה? מסמך המאשר את הנוסח של הצוואה ונותן לה תוקף של פסק דין משפטי לכל דבר.
 
 
 
 
אחזקת ילדים
 
 

אחזקת ילדים

 
משמורת ילדים לאחר גירושין - במצב בו זוג עם ילדים מגיע להחלטה לסיים את הדרך המשותפת, השאלה המרכזית היא בעצם אחזקת הילדים. לעניין זה יש כמה היבטים...
 
 
 
 
חלוקת רכוש
 
 

חלוקת רכוש

 
אם אתם עומדים בפני הליך גירושין, אתם בוודאי עוסקים הרבה בנושא של חלוקת רכוש. מומלץ מאוד להסתייע בעורך דין, על מנת שהתהליך יתנהל בצורה כמה שיותר בטוחה עבורכם.
 
 
 
 
טקס חליצה
 
 

טקס חליצה

 
כאשר מת גבר נשוי, מבלי שהותיר אחריו בן זכר לרשת אותו ולשמר את שמו, ולאותו אדם יש אח, לא תחשב אלמנתו כפנויה להינשא עם גבר זר, אלא תיועד ל"יבמה", אחיו של המת. על האח מוטל להינשא לאלמנה כדי להקים זרע לאחיו.
 
 
 
 
צוואות וירושות
 
 

צוואות וירושות

 
אחד המסמכים החשובים ביותר עליהם חותם אדם במהלך חייו הינו מסמך הצוואה, הקובע כיצד יחולק רכושו ונכסיו לאחר מותו. עריכת צוואה אינה בגדר חובה אך עדיין מומלץ מאוד לעשות זאת, בפרט אם יש ברשותכם נכסים יקרי ערך.
 
 
 
 
גירושין בהסכמה
 
 

צווי ירושה

 
על פי חוק הירושה, לאחר מותו של אדם כל נכסיו עוברים ליורשיו – שיכולים להיות יורשיו על פי דין או יורשים על פי צוואה. היורשים על פי דין הם קרובי משפחתו של הנפטר – בן זוגו, ילדיו, צאצאי ילדיו, הוריו ואחיו.
 
 
 
 
צווים זמניים
 
 

צווים זמניים

 
צווים זמניים הנם צווים שיש להם מטרה ומועד תפוגה. כך, למשל, יכולים בתי משפט לענייני משפחה ובתי דין רבניים להעניק צווים זמניים במטרה להבטיח את קיומם התקין של הליכים עתידיים.
 
 
 
 
גיור
 
 

גיור

 
נושא הגיור הוא, ללא ספק, אחת מן הסוגיות הבוערות ביותר בקרב מוסדות הדת בכלל, ובנקודת המפגש שבין מוסדות הדת ומוסדות המדינה בפרט. לענייננו, הדיון בנושא מתבצע במישור השני, קרי משמעות הגיור בעיני החוק והמדינה.
 
 
 
 
היתר נישואין
 
 

היתר נישואין

 
על פי החוק בישראל, הסמכות לקיום טקסי נישואין יהודיים היא הרבנות הראשית לישראל, כאשר הסמכות השופטת בכל הקשור לנישואין ולגירושין של בני זוג יהודיים בישראל הינה בתי המשפט הרבניים. חוק זה קובע, כי בישראל חייבים הנישואין להיערך על פי דין תורה, וטקסים שלא מתקיימים על פי דין זה – אינם מוכרים כרשמיים.
 
 
 
 
הקדשות
 
 

הקדשות

 
הקדשות פירושן תרומה. מקורן בהקדשת הנכסים לבניית המשכן הנזכרת בתחילת פרשת תרומה שבספר שמות כ"ה, ועד היום הן מהוות חלק חשוב ובלתי נפרד מחוגים מסוימים ביהדות.
 
 
 
 
טוען רבני
 
 

טוען רבני

 
טוען רבני הוא אדם המוסמך על ידי בית הדין הרבני הגדול בירושלים בהתאם לחוק לשמש כמייצג בהליכים בבתי הדין הרבניים לאחר שעמד בבחינות שעיקרן ענייני הלכה ופסיקה בבית דין רבני. ניתן להגדירו גם כעורך דין המייצג צד כלשהו בבית דין רבני.
 
 
 
 
שלום בית
 
 

שלום בית

 
תביעת שלום בית מוגשת לבית הדין כאמירה של אחד מבני הזוג העומד בפני הליך גירושין, כי הוא אינו מעוניין בפירוק התא המשפחתי אלא מעוניין לפעול למען שלום בית.
 
 
 
 
משמורת ואחזקת ילדים
 
 

משמורת ואחזקת ילדים בישראל

 
לפי החוק בישראל, ילדים מוגדרים כקטינים עד הגיעם לגיל 18. אי לכך ובהתאם לזאת, הם כפופים לאחריותם של הוריהם או גורם אחר הממונה עליהם, הן מבחינת צורכיהם הפיזיים ורווחתם הנפשית, והן מבחינת אחריות על מעשיהם.
 
 
 
 
בעיות אפשריות בתהליך גירושין
 
 

בעיות אפשריות בתהליך גירושין

 
בדיוק כפי שנישואין הינם מיסוד פורמלי של חיי בני הזוג, כך גירושין מהווים את הסיום הפורמלי שלהם. מדובר בתהליך לא פשוט, שכולל היבטים רבים של פירוק התא המשפחתי בנוסף לעוצמות הרגשיות העצומות הנגרמות כתוצאה מכך. מסיבה זו עלולות לצוץ לא מעט בעיות אפשריות בדרך אל הגט המיוחל, וכאן נעלה את הנפוצות שבהן.
 
 
 
 
הליך גישור במסגרת גירושין
 
 

הליך גישור במסגרת גירושין

 
כאשר שני בני זוג נשואים מחליטים "לפרק את החבילה" ולהיפרד באופן רשמי במסגרת הסכם גירושין, יש שתי אפשרויות עיקריות לסדר ביניהם את העניינים (הסדרי ראייה, מזונות, חלוקת רכוש ועוד כמה וכמה עניינים חשובים)
 
 
 
 
מזונות מידע והליך משפטי
 
 

מזונות - מידע והליך משפטי

 
כאשר בעל ואישה מחליטים לפרק את קשר הנישואין שלהם ואת משפחתם, אין הדבר אומר כי הם מפסיקים לתפקד בתור יחידה כלכלית שאמורה לספק עבור ילדיהם את כל שהם זקוקים לו. מזונות הילדים מהווים את הסכומים שאותם על האב להעביר לאם עבור הטיפול בילדים...
 
 
 
 
משמורת ואחזקת ילדים
 
 

עילות לתביעת גירושין

 
אמנם, גירושין הם היום לא דבר שהוא בגדר טאבו, ויש הרבה מאוד זוגות שמתגרשים, אולם על מנת שבית הדין הרבני יחייב בעל לתת גט לאשתו או אישה לקבל גט מבעלה בפסק דין – חייבת להיות עילה לגירושין שמקובלת על בית הדין על פי הדין העברי.
 
 
 
 
מזונות מידע והליך משפטי
 
 

מזונות ילדים

 
היום כל הסטטיסטיקות מצביעות על כך, שאחוז הגירושין בישראל עולה מדי שנה. ככל שעולה מספר המקרים, יש הרבה יותר שאלות בנושא של חישוב דמי מזונות ילדים, שכן אף פעם לא בטוח שנוקבים במספרים המתאימים. ועדת שיפמן היא הגוף המוכר ביותר שדן בעניינים אלה, אבל דיונים בנושא מתקיימים גם בהרבה ערכאות אחרות.
 
 
 
 
בגידה - כיצד זה משפיע על תהליך הגירושין
 
 

בגידה – כיצד זה משפיע על תהליך הגירושין

 
לבגידה השלכות קשות על המשך חיי הנישואים כאשר במקרים רבים מדובר למעשה על סיומם. הבגידה בתרבות המערבית נחשבת כפעולה שאינה מוסרית ובישראל הדבר משנה תוקף בכל מה שקשור להליך הגירושין והשלכותיו הכלכליות על הצד שנתפס בבגידתו. להלן כל מה שחשוב לדעת על הקשר שבין בגידה להשפעה שלה על הליך הגירושין עצמו.
 
 
 
 
מסורבות גט בישראל
 
 

מסורבות גט בישראל

 
סרבנות גט היא ההגדרה למצב שבו גבר או אישה הנשואים על פי ההלכה מסרבים לתת גט לבן או לבת זוגם, למרות שאלה מעוניינים להתגרש.
הסיבות לסרבנות גט הן בדרך כלל אחת או יותר מהבאות...
 
 
 
 
בגידה - כיצד זה משפיע על תהליך הגירושין
 
 

אודות הכתובה ומשמעותה

 
הכתובה, אותו מסמך שנחתם על ידי הבעל וניתן לאשתו במעמד החופה, היא בעצם שטר חוב שבו מתחייב הבעל לדאוג לרעייתו ולמלא את כל חובותיו כלפיה. שטר החוב נחתם לפני מעמד החופה, כאשר במעמד החתימה נוכחים החתן, הרב ושני עדים. בחתימה על השטר הבעל מתחייב למלא את כל צורכי אשתו, ואם הוא לא מקיים את חובותיו...
 
 
 
 
בגידה - כיצד זה משפיע על תהליך הגירושין
 
 

תרומתו של עורך דין במסגרת עסקת מקרקעין

 
רכישת דירה, כמו גם מכירת דירה, הן אירועים מאוד משמעותיים בחיים, וחשוב לעשותם בצורה יסודית ונכונה – על מנת ששני הצדדים יהיו מרוצים. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דיו מקרקעין, אשר לא רק יכתוב את הסכם המכירה אלא גם ילווה את הצד אותו הוא מייצג על מנת שזה יקבל את כל מה שמגיע לו מהעסקה.
 
 
 
 
בגידה - כיצד זה משפיע על תהליך הגירושין
 
 

צו הרחקה – מה שאתם צריכים לדעת

 
אם הגעתם לעמוד זה בחיפוש מידע אחר צו הרחקה, כנראה שיש סיבה טובה לכך שאתם בודקים אפשרויות לגבי הרחקת אדם מסוים מכם או מאדם אחר היקר לכם. יישום צו שכזה הוא תמיד מורכב ומעורר הדים של מקרים אנושיים לא פשוטים בלשון המעטה – אך בהחלט ישנם מקרים בהם אין ברירה ודרך פעולה משפטית זו היא אכן המומלצת והיעילה ביותר מבחינות שונות, בטיחותיות ורגשיות למשל.