צו הרחקה – מה שאתם צריכים לדעת

 
אם הגעתם לעמוד זה בחיפוש מידע אחר צו הרחקה, כנראה שיש סיבה טובה לכך שאתם בודקים אפשרויות לגבי הרחקת אדם מסוים מכם או מאדם אחר היקר לכם. יישום צו שכזה הוא תמיד מורכב ומעורר הדים של מקרים אנושיים לא פשוטים בלשון המעטה – אך בהחלט ישנם מקרים בהם אין ברירה ודרך פעולה משפטית זו היא אכן המומלצת והיעילה ביותר מבחינות שונות, בטיחותיות ורגשיות למשל.
התפיסה הרווחת בציבור לגבי צו הרחקה היא שזהו צו משפטי מחייב המונע מאדם מסוים להתקרב לאדם או מקום מסוים. יש בכך מן האמת כמובן, אך בפועל ישנם סוגים שונים וייעודיים של צווי הרחקה ואם הנושא "קרוב לליבכם", חשוב להבין את התחום.

 

מהות צו ההרחקה

 
במהות הכי בסיסית של הכלי המשפטי הזה (על סוגיו השונים שמיד נפרט), צו הרחקה מיועד להגן על אנשים ספציפיים, על מקום פיזי או על הציבור באופן כללי מפני אדם אחר אשר מוגדר משפטית שמהווה איום. הצו מגדיר שלאותו אדם אסור להתקרב לאדם אחר או למקום אחר, תוך הגדרת המרחק המרבי שלמורחק מותר להגיע מהאדם או המקום המבקש הגנה מפניו.

הצו משמש כמעין מחסום משפטי המונע מאותו אדם מורחק להתקרב, לאיים ולגרום נזק לצד המוגדר באותו צו – כאשר המטרה היא כמובן לייצר מחסום פיזי אמיתי ולא רק משפטי-רעיוני.
בהקשר מעשי, בישראל נעשה שימוש בצווי הרחקה בהקשר לתביעות גירושין ומזונות, אשר יכולות להגיע לפסים אלימים מבחינות פיזיות, נפשיות, רגשיות וכיוצא באלו.

 
צו הרחקה
 

סוגי צווי הרחקה בישראל

 
  • צו הגנה למניעת אלימות במשפחה: צו המרחיק אדם מבני משפחתו או מאדם אחר במשפחתו, עקב מקרים קודמים של אלימות במשפחה, כולל אלימות מינית ונפשית. הצו ניתן עד לתקופה של שנה.
  • צו הרחקה למניעת הטרדה: צו המיועד למנוע הטרדה מאיימת של אדם אחד על אדם אחר – מיושם במקרים של איומים, מעקבים מטרידים וכן הלאה. הצו מגדיר איסור על האדם להטריד או לפגוע באדם האחר, תוך יישום הרחקה פיזית שלו מסביבת מגיש הבקשה.
  • צו הרחקה להבטחת מדור (מגורים) שקט ושלו: הוצאת צו ההרחקה ה"קלאסי" נעשית מתוקף הדין האישי ומטעם של הזכות למגורים שקטים ושלווים – כך שהכוונה היא שאדם זכאי לא רק למגורים אלא גם שאותם מגורים יהיו שקטים ושלווים ובטוחים עבורו. לכן אם יש צורך להרחיק אדם כלשהו כדי שאדם אחר יוכל לממש זכות זו, עושים שימוש בצו ההרחקה. חשוב לציין ששימוש בצו שכזה נעשה באופן פרטני ואישי ולא כחלק מהחוק הכללי – כך שיש להגיש בקשה רשמית ומשפטית. הצו אוסר על המורחק להיכנס למקום מגוריו של מגיש הבקשה וכן אוסר עליו להתקרב לאותו אדם.

    ישנו גם צו הרחקה מהארץ וצו הרחקה מנהלי, אך אלו שונים במהותם ובשימושים שלהם מהצווים האחרים שסקרנו ואינם רלוונטיים לתחום משפטי זה, אלא יותר להיבטים ממשלתיים וביטחוניים מאשר משפחתיים ואישיים למשל.
 

כמה זמן התהליך לוקח?

 
לרוב, כאשר יש צורך בצו הרחקה או הגנה, מדובר על עניין דחוף שאינו סובל דיחוי. הוצאת הצו מהירה ונעשית לרוב בבית הדין לענייני משפחה, במקרים חמורים במיוחד ניתן להוציא צו מיידי דרך הגשת תלונה במשטרה.

לסיכום: צו הרחקה הוא עניין רציני ומהותי שיש מקרים המחייבים אותו, אך תמיד יש ליישם כלי משפטי זה בכובד ראש ורק במקרי אמת. אם אתם זקוקים לייעוץ וסיוע בהקשר זה, פנו למשרד עו"ד משה פרדס עוד היום להתחלה יעילה ומהירה של התהליך.