תרומתו של עורך דין במסגרת עסקת מקרקעין

 
רכישת דירה, כמו גם מכירת דירה, הן אירועים מאוד משמעותיים בחיים, וחשוב לעשותם בצורה יסודית ונכונה – על מנת ששני הצדדים יהיו מרוצים. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דיו מקרקעין, אשר לא רק יכתוב את הסכם המכירה אלא גם ילווה את הצד אותו הוא מייצג על מנת שזה יקבל את כל מה שמגיע לו מהעסקה.
 

מה עושה עורך דין מקרקעין?

 
מספק את כל המידע הדרוש לביצוע עסקת מקרקעין, ומספק לצד אותו הוא מייצג את כל המידע הנדרש לטובת ביצוע עסקה שעונה על צרכיו.
  • ניסוח הסכם מכר – בדרך שמגנה על המוכר מפני פעולות שיכולות לפגוע בו כגון אי העברת תשלומים ועוד.
  • ניסוח הסכם רכישה – גם הסכם רכישה צריך להיות מנוסח על ידי עורך דין מקרקעין, על מנת להגן על הרוכש מפני רכישה של נכס מסוכן למגורים והיפגעות מפני שורה רחבה של סיכונים אחרים.
  • הגדרת זמני העברת התשלומים – על מנת להגן על המוכר, חשוב מאוד לציין בחוזה את הסכום לתשלום, את מספר התשלומים ואת המועדים המדויקים להעברתם.
  • ציון מדויק של המיסים – בתהליך מכירה של דירה יש מיסים על התשלום, וחשוב מאוד שגובה המיסים יצוין בצורה מאוד ברורה בחוזה עצמו.
 
תרומתו של עורך דין מקרקעין
 

תפקידים נוספים של עורך דין מקרקעין

 
לאחר ששני הצדדים חותמים על הסכם המכירה, חשוב מאוד לדווח על העסקה לרשויות מס שבח מקרקעין – ולעשות זאת בדיוק במועד, על מנת שהעסקה תיכנס לתוקף. במסגרת התהליך חשוב מאוד למלא את הטפסים בצורה מדויקת, לשלם את מס הרכישה (אם ישנו) במועד שנקבע וחשוב מאוד לא לשכוח לרשום הערת אזהרה. זאת על מנת שלא תתבצע עסקה שנוגדת את העסקה הנוכחית ומטרפדת אותה לגמרי.

עוד תפקיד חשוב של עורך דין מקרקעין הוא לוודא שאין עיקולים על הדירה, או לחלופין – אם יש כאלה – לדאוג להסיר אותם לחלוטין. אם היתה משכנתה קודמת על העסק, חשוב מאוד לוודא שהיא מתבטלת – על מנת שלא ייוותר כל גורם שיכול לטרפד את העסקה.

 
לסיכום – עסקת מקרקעין היא אחת העסקאות החשובות ביותר בחיים, ולכן חשוב לעשות אותה בדיוק על פי החוק ובצורה שתהיה טובה ויעילה עבור כל אחד מהצדדים. על מנת שאכן כך יהיה, חשוב מאוד שהתהליך יהיה מלווה בעורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה, אשר יספק לצדדים את כל המידע הדרוש וילווה אותם בכל אחד ואחד מהמהלכים.